Jacek Lech Komuda

image description

zawodowy pisarz i niezależny historyk

Jacek Lech Komuda

Zawodowy Pisarz i niezależny historyk specjalizujący się dziejach Rzeczypospolitej Szlacheckiej. Autor licznych powieści historycznych, marynistycznych i zbiorów opowiadań których akcja rozgrywa się w XVII wieku, na morzach i oceanach oraz w XV-wiecznej Francji. Wierny prawdzie, nie stroni od brutalnych, mocnych kart historii. Inaczej niż Sienkiewicz woli pisać ku przestrodze niż ku pokrzepieniu serc. Wskrzesza dawne obyczaje, postaci, zapomniane miejsca. Jego bohaterowie to ludzie miotani namiętnościami, a nie papierowe ideały.

Jako jeden z nielicznych ludzi pióra uczestniczy w rekonstrukcjach historycznych jako XVII-wieczny polski husarz, pancerny i lisowczyk poznając w ten sposób realia dawnego pola walki.  Na własnym koniu przejechał pół Polski, spory kawałek Ukrainy i jeszcze większy Karpat wschodnich.

Najsławniejszą powieścią autora jest czterotomowy cykl Samozwaniec (Fabryka Słów: 2009-2013) opowiadający o wyprawie Polaków na Moskwę na początku XVII wieku oraz Hubal – powieść o ostatnim polskim zagończyku, majorze Henryku Dobrzańskim, który po klęsce 1939 roku nie złożył broni, lecz walczył z Niemcami do wiosny. Z kolei Banita (Fabryka Słów 2011) - mroczna i zaskakująca opowieść o miłości szlachcica - rębajły i pięknej kurtyzany. Nakładem Fabryki Słów ukazały się także: Wilcze gniazdo (2002), Bohun (2006) poświęcony największej klęsce Rzeczpospolitej w wojnach z Kozakami, Czarna szabla i Diabeł Łańcucki (2007) pokazujące wielokulturowe XVII-wieczne kresy Rzeczypospolitej. Galeony Wojny (2007) nawiązujące do walk polskie floty za czasów Zygmunta III Wazy i piracka Czarna bandera (2008) opisująca brutalny świat korsarzy i buntowników. Kolejne pozycje autora to Imię Bestii (2005) i Herezjarcha (2008) zbiory opowiadań  o Franciszku Villonie, francuskim wyklętym poecie z XV wieku.

Uwaga: Kontynując akceptujesz postanowienia polityki prywatności Akceptuję ×